Cięcie krzewów i drzew ozdobnych
Informacje podstawowe o cięciu wiosennym (ze strony wymarzonyogrod.pl):

Cięcie formujące ma za zadanie uwypuklenie walorów zdobniczych rośliny. Wykonując je należy pamiętać o podstawowych zasadach: krzewy kwitnące latem (od drugiej połowy czerwca) kwitną na pędach jednorocznych i tniemy je wczesną wiosną, natomiast krzewy kwitnące wiosną należy ciąć latem, po kwitnieniu.

Do pierwszej grupy roślin (cięcie wiosną) należą między innymi:

- budleja Dawida (Buddleja davidii)
- barbula (Caryopteris)
- perowskia (Perovskia)
- tawuła japońska (Spiraea japonica)
- pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri)
- ketmia syryjska (Hibiscus syriacus)
- dziurawce (Hypericum)
- pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa)

Cięcie należy przeprowadzić, gdy rośliny są w fazie pąka, a temperatury powyżej 0 st. Celsjusza w dzień i maksymalnie -5 st. Celsjusza nocą. Delikatniejsze krzewy i krzewinki (np. wrzosy, szałwia lekarska, lawenda, róże) tniemy, gdy temperatury na zewnątrz się ustabilizują.

Wiosną również należy przycinać krzewy ozdobne z liści lub pędów, między innymi berberysy Thunberga (Berberis thunbergii), kolorowe odmiany pęcherznicy kalinolistnej (Physocarpus opulifolius), dereń biały (Cornusa alba). Wprawdzie przez cięcie zrezygnujemy z kwiatów, ale w przypadku tych gatunków kwitnienie ma niewielkie walory zdobnicze. Wczesną wiosną przycinamy również zaschnięte pędy bylin, traw i paproci. Cięcie, zwłaszcza traw i paproci, należy wykonać, gdy minie ryzyko silnych przymrozków, ale nim rośliny wznowią wegetację. Zazwyczaj można to zrobić w połowie marca.

Wiosna to też idealny termin do przycinania żywopłotów z roślin liściastych (drugie cięcie wykonujemy latem).

Niektóre gatunki, np. magnolie, oczary, wawrzynki, źle znoszą cięcie i w ich przypadku należy je ograniczyć do minimum (jedynie do cięcia sanitarnego).

Pamiętajmy, że im cięcie mocniejsze (krótkie, pozostawiające 2–3 pąki) tym pędów mniej, ale będą mocniejsze, a kwiaty większe. Przy cięciu słabym (długim, pozostawiającym 6–7 lub więcej pąków) pędów będzie więcej ale za to cieńsze i słabsze. Ta sama zasada dotyczy jakości i wielkości kwiatów. Jeśli zależy nam na dużej masie dekoracyjnych liści (jak w przypadku pęcherznicy), lepiej zastosować cięcie długie.

I ilustracja, jak co ciąć (ze strony pzd.pl):



wpisujcie swoje obserwacje i doświadczenia odnośnie do cięcia krzewów wesoły


  PRZEJDŹ NA FORUM