Kompostownik i nie tylko, czyli jak dbać o ogród, wykorzystując mądrość przyrody
W zgodzie z naturą
    Urazka pisze:


    1. Jak długo stosuje się gnojówkę do zasilania pomidorów i ogórków.
    2. Jaką ilość roztworu 10% wlewać pod jeden krzak pomidora i ogórka w kolejnych fazach wzrostu.
    3. Jak często podlewać rośliny rozcieńczonym roztworem.
    4. Czy oprócz gnojówki stosować też inne nawozy. Jak często i jakie stosujecie?


Janeczko- odpowiadam zgodnie z moim doświadczeniem, ale nie są to żadne naukowe wywody, tylko po prostu wypraktykowany sposób.

Gnojówkę stosuje tak długo, dopóki jest dostępna; pokrzywy szybko zakwitają i wtedy już podobno nie nadają się na gnojówkę i ja już jej wtedy nie nastawiam. Zresztą taka gnojówka dostarcza głównie azotu, który jest przydatny roślinom na start, do zbudowania masy zielonej.
Ponieważ nie codziennie mam czas na prace ogrodowe, to gnojówką, też rozcieńczoną 1:10 podlewam raz w tygodniu, w ilościach takich jakbym normalnie podlewała roślinę.
W Twoich warunkach ja bym to robiła tak: raz w tygodniu pod każdy krzak, jak przy normalnym podlewaniu, do wyczerpania gnojówki. A może zdążysz jeszcze sobie nową nastawić?
Pytasz o inne nawozy. Pod to, co jemy, nie stosuję żadnych sztucznych nawozów, bo moje warzywa rosną na oborniku z kurnika. Sztuczne (azofoska) pod ozdobne - taki mam system.

Stosuję też popiół z pieca (ze spalania drewna), który dobrze jest podsypać pod pomidory, kiedy zaczynają kwitnąć, bo potas z popiołu sprzyja dobremu owocowaniu.
Popiół drewniany lubią też winoroślowe krzaki.


  PRZEJDŹ NA FORUM