In Vino Veritas
Wino powstało, aby radować i czynić ludzi szczęśliwszymi, lecz nie pijanymi
Oto kolejna odsłona pogaduszek przy winie. Tym razem wrócę do opisów etykiet, które powinny nam ułatwić wybór wina, jednak, jak już wspomniałam, do tego potrzebujemy nieco podstawowej wiedzy, aby wybrać to, co nam akurat pasuje.

To może skok na głęboką wodę, ale dla chcącego- nic trudnego.
Etykietowanie win francuskich szczególnie tych, gdzie etykieta nawiązuje do starszych tradycji tzw. etykietowania geograficznego. A to z tego powodu, że klasyfikacja win we Francji jest chyba najbardziej rozbudowana.
Postaram się zacząć od niezbyt skomplikowanej etykiety. Jak się wzbogacę, postaram się kupić przykłady innych win z nieco innymi informacjami na etykiecie, których tu akurat nie ma, bo wino jest "innej kategorii"
Na początek jednak kilka informacji dla porządku.
Wina we Francji można podzielić na takie, które oznaczone są nazwą Appellation d'Origine Controlee (AOC lub AC) lub coraz częściej AOP (Appellation d'Origine Protegee)
takie, na których znajdziemy napis Vin de pays oraz Vin de table
Pierwsza w tych grup to wina z gwarancją pochodzenia z danego regionu, spełniające także warunki produkcji. Czasem tu można się spotkać z apelacją AOC przynależną konkretnej winnicy lub posiadłości.
Druga kategoria to wina regionalne, które, najogólniej mówiąc nie spełniają wymogów apelacji obowiązującej w danym regionie (np, dodano winogron spoza terenu objętego apelacją, winifikacja przebiegała inaczej niż w standardach). Mogą być to nadal wina rocznikowe, całkiem przyzwoite.
Trzecia kategoria to wina stołowe, najprostsze i produkowane bez żadnych w zasadzie ograniczeń. Na etykietach brak rocznika, szczepu i regionu, ponieważ tu można wymieszać dowolnie roczniki, regiony i szczepy wesoły
Z etykietami francuskimi możemy mieć także ten problem, że spora ich część nie zawiera nazwy szczepu a jedynie nazwę regionu i winnicy. Zatem jest to już wyższa szkoła jazdy, musimy znać region, jego charakterystykę upraw, klimat i gleby, żeby wiedzieć, czego po winie możemy się spodziewać.

Jako pomoc naukowa posłuży buteleczka czerwonego, wytrawnego AC a w zasadzie AOP



Co tu widać? Od góry mamy napis MIS EN BOUTEILLE AU CHATEAU jest bardzo ważny, ponieważ oznacza, że wino butelkowano w winnicy, która wyprodukowała winne grona.
2012 to oczywiście rocznik
Chateau du Vieux Parc to nic innego niż nazwa posiadłości, która jest producentem wina. Często są to "firmy rodzinne" produkujące wina od kilku pokoleń.
Pod ilustracją przedstawiającą domostwo producenta czyli właśnie chateau mamy nazwę regionu. W tym przypadku Corbieres to część dużego regiony winiarskiego Langwedocji. Południowa, górzysta część Francji oraz bliskość morza daje wina dość zróżnicowane w zależności od lokalizacji winnicy (inny tzw. terroir w każdej z 11 stref regionu)
Produkcja win czerwonych opiera się na dość skomplikowanych zasadach dobierania proporcji winogron z poszczególnych szczepów. Dla nas jednak najważniejsze jest, jakie szczepy możemy tu spotkać.I że w winie z Corbieres musi ich być co najmniej dwa wesoły
A mogą to być : grenache, syrah, mourvedre, carignan. To szczepy podstawowe używane w produkcji. Jest jeszcze kilka, które mogą służyć za dodatek uzupełniający.

Spójrzmy jeszcze na dół etykiety



Tu mamy informację o apelacji wina oraz ... nazwisko rodziny - właścicieli winnicy (Panis)wraz z adresem.

Nie zapomnijmy o kontretykiecie.



Tu możemy też znaleźć ciekawe informacje, w tym przypadku dowiemy się o odmianach winorośli użytych do produkcji wina (typowa mieszanka grenache i syrah), temperaturze serwowania oraz przeczytamy kilka słów na temat producenta.
Trudne? wcale nie bardzo szczęśliwy


  PRZEJDŹ NA FORUM